خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

تولید روغن خوراکی از آب دریا ...

  استفاده از منابع آب شور در تولید گیاهان شورزی راهکاری برای تولید پایدار و اقتصادی با تاکید بر مفاهیم زیست محیطی است.

   عضو هیات علمی مرکز ملی تحقیقات شوری امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از تولید گیاه سالیکورنیا در راستای بهره برداری از آب دریا و منابع آب شور کشور خبر داد و اظهار داشت: با توجه به آن که ایران یکی از کشورهای تهدیدشونده از نظر تنش شوری است و حجم قابل توجهی از منابع آبی آن شور هستند، لازم است راهکارهایی اندیشیده شود که بتوان از این منابع برای تولید پایدار و اقتصادی با تاکید بر مفاهیم زیست محیطی استفاده کرد.

  غلامحسن رنجبر از راهکارهای استفاده از این منابع را تولید گیاهان شورزی (هالوفیت ها) عنوان کرد که قابلیت تولید اقتصادی با آب دریا را دارند و افزود: تاکنون بیش از 1500 گونه هالوفیت شناسایی شده که دارای قابلیت کشت در اراضی شور را داشته اند و تعدادی از آنها به عنوان علوفه در تغذیه دام مورد استفاده قرار می گیرند.

  وی با اعلام اینکه ایران در بین کشورهای خاورمیانه بیشترین تعداد گونه های هالوفیتی را دارا است گفت: گیاه سالیکورنیا یک گیاه هالوفیت است که در مرداب های نمکی و سواحلی دریا رشد می کند و در ایران نیز به صورت طبیعی در حاشیه مرداب ها و در شوره زارهای خوزستان، سیستان، بوشهر، یزد، آذربایجان غربی، قم و اصفهان می روید.

  رنجبر خاطرنشان کرد: تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این گیاه توانایی بالایی در تولید دانه های سرشار از روغن دارد و ادعا شده است که این گیاه با داشتن 28 درصد روغن گزینه مناسبی برای تولید روغن خوراکی است.

  وی در ادامه با بیان اینکه کنجاله گیاه سالیکورنیا پس از استخراج روغن تا 43 درصد حاوی پروتئین است که می تواند در تغذیه دام مورد استفاده قرار گیرد گفت: علاوه بر این شاخساره های جوان این گیاه مصرف سبزی خوراکی در بازار اروپا نیز دارد.

  رنجبر از تولید سالیکورنیا با استفاده از آب دریا به طور موفقیت‌آمیز در مکزیک، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و هند خبر داد و گفت: مهمترین تحقیق انجام شده در این ارتباط کشت این‌گونه در یک سطح 5 هکتاری در مکزیک است که به طور متوسط عملکرد دانه در حدود 2 تن در هکتار را داشت.

  عضو هیات علمی مرکز ملی تحقیقات شوری در پایان با اشاره به وسعت قابل توجه نوار ساحلی در کشور تاکید کرد: تحقیقات اولیه بر روی کشت سالیکورنیا به عنوان یک هالوفیت جهت کاشت به عنوان پوشش سبز ساحلی، تازه خوری برای انسان، کاشت آن برای مبارزه با ریزگردها، تولید علوفه دام و تولید روغن خوراکی با استفاده از آب دریا ضروری به نظر می رسد.

   

  خبرنگار: افسانه زعیم زاده

  منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)

  http://www.iana.ir/jangalomarate/item/25095-1.html


  این مطلب تا کنون 29 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : تولید ,گیاه ,استفاده ,دریا ,سالیکورنیا ,روغن ,گیاه سالیکورنیا ,برای تولید ,کشاورزی ایران ,ایران ایانا ,مورد استفاده ,کشاورزی ایران ایانا ,خبرگزاری کشاورزی ایران ,برای تولید پایدار ,تولید گیاهان شورزی ,
  تولید روغن خوراکی از آب دریا ...

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر