تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

آیا خشکسالی در سال جاری ادامه خواهد داشت؟

  طبق گزارشات سازمان هواشناسی کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون میانگین ارتفاع بارش در کشور 64/100 میلی متر بوده است. این میزان نسبت به سال گذشته 34 درصد افزایش داشته است. با این حال میزان بارندگی در استانهای مختلف، متفاوت بوده است. در حالیکه استانهای همدان، لرستان، چهار محال و بختیاری، آذرباییجان شرقی، کرمانشاه، زنجان، کردستان و اردبیل بین 10 تا 40 درصد بیشتر از وضعیت نرمال بارندگی داشته اند، در استانهای کرمان، هرمزگان، فارس، کهکلیلویه و بویر احمد، بوشهر، اصفهان، خوزستان، ایلام، یزد، مازندران، قزوین، سیستان و بلوچستان، مرکزی، آذرباییجان غربی و خراسان جنوبی میانگین بارش در حد نرمال بوده است. همچنین میانگین بارش در استانهای قم، سمنان، خراسان شمالی، گلستان، گیلان، خراسان رضوی و تهران کمتر از 90 درصد نرمال بوده است (متوسط میزان بارندگی در استان فارس نیز از ابتدای سال جاری تا کنون 4/160 میلی متر بوده است که نسبت به متوسط بلند مدت (3/130 میلی متر) 23 درصد افزایش داشته است).

  طبق این گزارش میزان بارنگی کشور در سال جاری نسبت به میانگین بلند مدت در حدود  5 درصد کاهش داشته است. با اینحال بسیاری از کارشناسان معتقدند که از نظر میزان و پراکنش بارندگی در سال جاری نسبت به دوره های آماری بلند مدت حدود ۲۰ درصد عقب هستیم. و این به معنای ادامه خشکسالی در سال جاری می باشد. به عقیده بسیاری از کارشناسان حتی در صورتیکه میزان بارندگی در سال جاری در حد نرمال باشد با توجه به اینکه سطح آب های زیرزمینی در سال های گذشته به حداقل رسیده است و به سفره های آب زیرزمینی صدمه شدیدی وارد شده است، خشکسالی در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

  ولی از طرف دیگر این امیدواری وجود دارد که با توجه به روند خشکسالی ها در دراز مدت میزان بارندگی در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته باشد. مدل های پیش بینی نشان می دهد که این روند در سال های آتی شتاب بیشتری به خود خواهد گرفت و سطح آب زیر زمینی در بسیاری از حوضه های آبریز کشور به شرایط  نرمال باز خواهد گشت.  


  این مطلب تا کنون 47 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : جاری ,میزان ,درصد ,بارندگی ,نرمال ,نسبت ,میزان بارندگی ,جاری نسبت ,ادامه خواهد ,نرمال بوده ,میانگین بارش ,درصد افزایش داشته ,
  آیا خشکسالی در سال جاری ادامه خواهد داشت؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر